Jak wygląda coaching?

Jak wygląda coaching?

Często klienci pytają mnie jak przebiega sesja coachingowa. Na czym polega ten cały coaching ?

 

Zgodnie z definicją międzynarodowej organizacji coachingowej -ICF „coaching jest interaktywnym procesem, który pomaga pojedynczym osobom lub organizacjom w przyspieszeniu tempa rozwoju i polepszeniu efektów działania. Coachowie pracują z klientami w zakresach związanych z biznesem, rozwojem kariery, finansami, zdrowiem i relacjami interpersonalnymi. Dzięki coachingowi klienci ustalają konkretniejsze cele, optymalizują swoje działania, podejmują trafniejsze decyzje i pełniej korzystają ze swoich naturalnych umiejętności.„1

W praktyce oznacza to, że coach spotyka się z coachee (klientem) w określonym miejscu i czasie. Sesja polega na rozmowie pytaniami oraz w zależności od metod pracy coacha na wykonywaniu przez klienta również ćwiczeń, ma swój początek, rozwinięcie i koniec. Podczas takiego spotkania coach zadaje pytania, które eksplorują wybrany przez coachee obszar np. pewność siebie, zarządzanie czasem czy motywację do regularnego uprawiania sportu. Coach dba o komfort, bezpieczeństwo, ale jednocześnie swoimi pytaniami wyciąga ze strefy komfortu i zadaje pytania, przed którymi sami uciekamy.

Co istotne coach pełni rolę latarni, która oświetla teren, ale to klient sam pracuje nad znalezieniem swojej drogi. Coach nie doradza i nie podsuwa gotowych rozwiązań, ponieważ każdy człowiek sam dla siebie jest najlepszym ekspertem od swojego życia. Oczywiście zapytanie o zdanie przyjaciela czy mamy (która nawet nomen omen nie zna nas tak, jak my siebie) jest szybszym i łatwiejszym rozwiązaniem. Jednak jest to tabletka przeciwbólowa na psującego się zęba, który wymaga wizyty u dentysty i wyleczenia, zamiast zaleczania na chwilę.

Sesja trwa przeciętnie od 45 do 90 minut i może się odbywać face-to-face, przez skype, telefon lub nawet mailowo. Większość coachów praktykuje tzw. sesję kontraktową, która jest niezobowiązująca. Dzięki temu klient ma szansę poznać coacha, jego metody pracy oraz sprawdzić czy to właściwa osoba. Po sesji kontraktowej następuje cykl spotkań. W zależności od tematu oraz osobistych preferencji może to być kilka lub kilkanaście sesji w odstępie tygodnia, dwóch, a w miarę rozwoju coachee odstępy są coraz dłuższe. W procesie możesz się spodziewać zadań domowych. W dużej mierze coaching będzie się odbywał poza spotkaniami, kiedy nasz mózg będzie szukał odpowiedzi na pytania wcześniej postawione.

Więcej o etapach coachingu tutaj.

 

 

1www.icf.org.pl

Magdalena Fiałkowska
kontakt@magdalenafialkowska.pl