Kamikadze w kasku oczekiwań

Kamikadze w kasku oczekiwań

Robimy projekcje przyszłości, określamy co, jak i kto powinien robić, żebyśmy byli szczęśliwi. Piszemy sobie scenariusz na życie, nie uwzględniając faktu, że mamy jedynie wpływ tylko na siebie. Jesteśmy sami dla siebie kamikadze, dla naszej wolności i szczęścia.

 

Strefa wpływu

 

Proces coachingowy opiera się na pracy coachee nad samym sobą. Nie ma sensu praca nad dziewczyną, szefem czy sąsiadem, ponieważ znajdują się poza naszą stref wpływu i jako niezależne jednostki decydują, myślą i działają samodzielnie. Z tego powodu taka praca byłaby bezowocna i frustrująca. Tę sytuację można odnieść do naszych oczekiwań. Czym są oczekiwania? Naszym wyobrażonym światem, opisem zachowań, ludzi, który jest równoznaczny z poczuciem zadowolenia i satysfakcji. Ok, nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że budujemy sobie fikcyjne szczęście. Oczekiwanie jest jak budowanie sobie konstrukcji domu- fundamentów, murów, dachu i postawienie tego na tafli wody.

 

Co oni mi zrobili?

 

Kto jest odpowiedzialny za Twój los? Ty! To nie przyjaciel nas rani, gdy zapomina o naszych urodzinach. Również nie chłopak, który nie przynosi kwiatów na randki, ani nie kolega z działu, który na spotkaniu zamiast nas pochwalić, skrytykował nasz ostatni projekt. To nie oni, to my się ranimy mają oczekiwania. Oczekujemy, że przyjaciel zorganizuje nam przyjęcie-niespodziankę, chłopak kupi nam bukiet stu róż, a kolega będzie nas wychwalał pod niebiosa. Przyjaciel, chłopak czy współpracownik nic złego nie zrobili, to tylko nasza projekcja tego, jak to powinno wyglądać.

photo-1420708392410-3c593b80d416

Istnieje kilka sposobów na unikanie przykrości wynikających z oczekiwań:

 

1. Ciesz się chwilą

Pierwszą rzeczą, którą możemy zrobić jest bycie tu i teraz. Bez zbędnych projekcji i wyobrażeń, kreowania fantastycznych projekcji, będziemy bardziej skupieni i zadowoleni ze stanu obecnego. Pełna uważność sprawi, że nieokreślona przyszłość będzie miała dla nas mniejsze znaczenie . Oczywiście nie oznacza to, że mamy nie oszczędzać na starość i nie wyznaczać sobie długofalowych celów. Bierzmy poprawkę tylko na to czy nie planujemy przypadkiem komuś innemu życia, a nie sobie. Cytując słowa Dalajlamy: „człowiek poświęca swoje zdrowie by zarabiać pieniądze. Następnie poświęca swoje pieniądze by odzyskać zdrowie. Oprócz tego jest tak zaniepokojony swoją przyszłością, że nie cieszy się z teraźniejszości. W rezultacie nie żyje ani w teraźniejszości, ani w przyszłości. Żyje tak, jakby nigdy nie miał umrzeć, po czym umiera tak na prawdę nie żyjąc.” Zainteresowanych tematyką zachęcam do poczytania więcej na temat mindfulness.

2. Doceniaj małe rzeczy

Czy ulubiona kawa rano może cieszyć? Czy można wprawiać się w dobry nastrój małymi rzeczami? Warto cieszyć się z drobnostek- uśmiechu przypadkowej osoby spotkanej na ulicy, small-talk’u w windzie i słonecznego dnia w zimie. Umiejętność pielęgnowania w sobie radości z małych rzeczy będzie procentowała koncentracją na pozytywnych aspektach naszego życia. Szklanka może być do połowy pusta lub do połowy pełna. Codziennie rano dokonujesz sam tego wyboru.

3. Bądź wdzięczny

Mamy bardzo wiele i bardzo często tego nie doceniamy. Nikt nie mówił, że nam się coś należy z przydziału- dobra praca, idealne zdrowie, bogata rodzina, piękny wygląd etc. Pomyśl co by było gdybyś stracił wzrok i nie mógł nigdy więcej podziwiać kolorów, kształtów, twarzy bliskich osób? Jak by wyglądało Twoje życie, gdybyś był totalnie samotny na świecie? Co by się stało gdybyś urodził się bez rąk? Adoruj, podziwiaj, bądź wdzięczny za to, że samodzielnie oddychasz, myślisz, za możliwość pracy. Tylko kilkanaście procent populacji ma dostęp do bieżącej wody, żywności, edukacji, ma gdzie mieszkać i w co się ubrać. Podróżując w różne miejsca na świecie wielokrotnie obserwowałam szczęśliwych ludzi, mimo tego, że nie mieli prawie nic. Narzekanie jest łatwiejsze i wygodniejsze, ale czy faktycznie przybliża nas do bycia spełnionym i szczęśliwym?

jak uwolnić swój potencjał

Oczekuj zmiany, lepszego w Twoim życiu, ale przede wszystkim doceniaj to co masz. Takie myślenie osadzi Cię w tu i teraz. Bądź elastyczny, wdzięczny i otwarty. Dostrzeżesz więcej i być może zaobserwujesz jak zmienia się Twój stosunek do swoich oczekiwań.

 

Magdalena Fiałkowska
kontakt@magdalenafialkowska.pl