Jak wybrać dobrego coacha?

Jak wybrać dobrego coacha?

Czy jesteś na etapie szukania coacha? Zastanawiasz się jak wybrać dobrego coacha? Jest kilka kryteriów, które warto wziąć pod uwagę podczas wybierania właściwej osoby.

 

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze coacha?

 

1. Wykształcenie

Istotne jest czy Twój potencjalny coach ukończył studia w tym zakresie czy jedynie weekendowy kurs. Warto takie informacje zweryfikować przed sesją. Na rynku istnieje wiele uczelni, które prowadzą studia podyplomowe w zakresie coachingu, ale też jest mnóstwo firm, oferujących 3 spotkania weekendowe, po których można uzyskać certyfikat coacha. Inne kursy, szkolenia, studia związane z rozwojem kompetencji miękkich oraz elementami psychologii np. socjologia, pedagogika, psychologia, zarządzanie zasobami ludzkimi czy resocjalizacja tworzą dobre podwaliny do pracy w tym zawodzie.

2. Doświadczenie

Bardzo ważne jest ile potencjalny coach ma przepracowanych godzin. Warto zapytać od kiedy się tym zajmuje, z jakimi klientami do tej pory pracował. A może oprócz coachingu ma doświadczenie jako mentor, menedżer, szkoleniowiec, trener interpersonalny, konsultant?

3. Referencje

Zapytaj o referencje- to pokaże Ci realne opinie osób, które już skorzystały z usług tego coacha. W ten sposób najszybciej zweryfikujesz jego skuteczność. Jeżeli prowadzi również szkolenia to powinien mieć referencje od organizatorów lub uczestników.

4. Kompetencje

Zgodnie ze standardami ICF coach powinien wykazywać się jedenastoma kompetencjami:

A. Ustalanie zasad współpracy
1. Zgodność z wytycznymi Kodeksu Etycznego i standardami zawodu coachingu
2. Uzgodnienie kontraktu coachingu

B. Współtworzenie relacji
3. Budowanie zaufania i poczucia bezpieczeństwa klienta
4. Obecność coachingowa

C. Efektywne komunikowanie
5. Aktywne słuchanie
6. Pytania sięgające sedna
7. Bezpośrednia komunikacja

D. Wspieranie procesu uczenia i osiągania rezultatów
8. Budowanie świadomości
9. Projektowanie działań
10. Planowanie i wytyczanie celów
11. Zarządzanie postępami i zaangażowaniem

Podczas rozmowy sprawdź czy Cię słucha, nie ocenia, zadaje pytania otwarte i nie narzuca swoich rozwiązań. Więcej o kompetencjach coacha znajdziesz w innym artykule na moim blogu.

4. Rozwój

Zapytaj o to, czego w ostatnim roku się nauczył, jaką metodą pracuje, w jakich szkoleniach, wykładach brał udział. Coach nigdy nie może tkwić w tym samym miejscu i do tego zawodu niezbędny jest nieprzerwany rozwój. Otwarcie się na nowe odkrycia, badania, udoskonalanie swoich umiejętności jest kluczowe dla dobra coachee.

5. Osobiste wrażenie

Czy coach wzbudza zaufanie? Czy czujesz się w jego towarzystwie komfortowo? Jak Ci się z nim rozmawia?

 

Magdalena Fiałkowska
kontakt@magdalenafialkowska.pl

Akredytowany coach ICF na poziomie ACC. Absolwentka SGH na specjalności Zarządzanie Zasobami Ludzkimi oraz studiów podyplomowych z coachingu. Prowadzi life i business coachingi oraz szkolenia. Jest współwłaścicielką 2 firm i w sezonie zarządza nawet 100-osobowym zespołem. Uczyła się również w Państwowej Szkole Muzycznej I i II Stopnia w klasie wiolonczeli i wokalu jazzowego. Jako jedyna Polka dostała się do obsady musicalu kubańskiego „Conoce mi Cuba”.