Zasady mentoringu. Jak wspierać ludzi w rozwoju?

Zasady mentoringu. Jak wspierać ludzi w rozwoju?

1. Czym jest mentoring?

Mentoring to partnerska relacja między mentorem/mistrzem a mentee, polegająca na tym, że mentee wspierany przez mentora – jego wiedzę, doświadczenie i osobowość – poznaje i rozwija siebie, definiując oraz realizując własne cele i wizję własnej osoby w obszarze zawodowym i/lub osobistym.” Stowarzyszenie Mentorów Promentor

2. Kim jest mentor? Jaka jest rola mentora?

  • Mentor to przewodnik, doradca, który w relacji mentor – mentee inspiruje i wspiera mentee w rozwoju
  • Mentor dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem współpracując z mentee w ramach relacji opartej na wzajemnym szacunku i zaufaniu.
  • Zaangażowanie w rozwój mentee, słuchanie i odwaga by mówić nawet rzeczy niewygodne
  • Kształtowanie świadomości mentee, niezbędnej do dokonywania przez niego właściwych wyborów, celów i sposobu ich realizacji
  • Tworzenie przez mentora relacji, która pozwoli mentee dokonać zmian w jego własnym życiu

 

3. Jaka jest różnica między coachingiem, szkoleniem, mentoringiem, a psychoterapią?

Mentoring to prowadzenie oraz inspirowanie np. osoba z większym doświadczeniem biznesowym dzieli się swoją wiedzą z młodszym menedżerem (mentee).
Coaching koncentruje się na osiąganiu celów, bazując na zasobach, skupia się na przyszłości według zasady: jestem tu, ale chcę być… Coach nigdy nie doradza, nie wciela się również w rolę eksperta, ponieważ w coachingu klient jest ekspertem od swojego życia.
Psychoterapia pozwala na głębokie zajrzenie w siebie, swoje dzieciństwo, emocje i jest specjalistyczną metodą leczenia. Pomaga rozwiązywać problemy z przeszłości, które przeszkadzają w teraźniejszości. Psychoterapia może być prowadzona w różnych podejściach – systemowym, behawioralno-poznawczym, humanistycznym oraz psychodynamicznym.
Szkolenia to w skrócie uczenie, doradzanie, ćwiczenie w praktyce oraz przekazywanie konkretnego materiału wiedzy.

 

Źródło:

  • „Coaching i mentoring w praktyce” Maciej Bennewicz
  • „Coaching biznesowy” Anne Scoular

 

 

Magdalena Fiałkowska
kontakt@magdalenafialkowska.pl

Akredytowany coach ICF na poziomie ACC. Absolwentka SGH na specjalności Zarządzanie Zasobami Ludzkimi oraz studiów podyplomowych z coachingu. Prowadzi life i business coachingi oraz szkolenia. Jest współwłaścicielką 2 firm i w sezonie zarządza nawet 100-osobowym zespołem. Uczyła się również w Państwowej Szkole Muzycznej I i II Stopnia w klasie wiolonczeli i wokalu jazzowego. Jako jedyna Polka dostała się do obsady musicalu kubańskiego „Conoce mi Cuba”.